20 maja 2017

Tarnowskie Góry czy tarnowskie dziury?

Tarnowskie Góry, Śląsk, kopalnia, srebro, kopalnia srebraJest na Górnym Śląsku bardzo ciekawe miejsce. To kopalnia. I w tym miejscu wszyscy, którzy zaczęli czytać zakończyli swoją aktywność dość mocno poirytowani. Kopalnia! Na Górnym Śląsku! Normalnie odkrycie na miarę Nagrody Nobla!


Ona na serio jest niezwykła, bo to Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, albo inaczej, jakby nas poprawił pan przewodnik, galeny srebronośnej.

W holu kopalni znajduje się piękna wystawa archeologiczno-geologiczna oraz sklepik z pamiątkami. Przewodnik opowiedział o kopalni, pokazał film promujący Tarnowskie Góry, które faktycznie z lotu ptaka wyglądają bardziej jak dziury, a nie góry. 

Gdy zjeżdżaliśmy windą, syn marudził, że winda jest taka jakby współczesna, a on woli te, w których wieje, jest przeciąg, hałas i ogólnie „coś się dzieje”. „Np. w takiej Kopalni Soli w Bochni czy Wieliczce jest tak, jak lubię”. Kwestia gustu. Zdecydowanie był w mniejszości. Za to wystawa oraz kopalnia bardzo mu się podobała. 

Malce tradycyjnie nie wyczuły temperatury i wybrały się do kopalni w krótkich portkach, za to z bluzami i wiatrówkami. Na całe szczęście nie było nam zimno, ale widok był zabawny.

Takiej kopalni jeszcze nie zwiedzaliśmy. Mokro i brudno, ale właśnie to miało tam wyjątkowy urok. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o kopalni, o bardzo ciężkiej pracy gwarków, a także przytaczał historie mocno pobudzające wyobraźnię, jak np. tą o zniknięciu samochodu. Nie, nie opowiem jej Wam. Sami musicie to usłyszeć od przewodnika. Pod koniec zwiedzania, płynęliśmy łodziami po kanale odpływowym. Igor aż podskoczył z radości, bo było to jego marzenie. 

Wybrać do kopalni musicie się koniecznie, bo warto. Niedaleko kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, a w Tarnowskich Górach znajduje się jeszcze Sztolnia Czarnego Pstrąga, w której również płynie się łodziami. Będziemy tam za niedługo, więc oczekujcie relacji. Jeśli zgłodniejecie po zwiedzaniu, warto wybrać się na pyszne pierogi do Pierogarni „Bon-Żur” należącej do Marii Ożgi, finalistki 2 edycji programu MasterChef

Nie pożegnaliśmy Tarnowskich Gór na zawsze. Wrócimy niebawem po dalsze zwiedzanie i smakołyki z kuchni śląskiej.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
ul. Szczęść Boże 81, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel: 32 285 29 81, e-mail: bort@kopalniasrebra.pl

Pierogarnia Marii Ożgi „Bon-Żur”
ul. Opolska 72, Tarnowskie Góry
obwodnica w kierunku Poznania droga nr 11
tel. 32 384-19-00, 889-649-753

kopalnia, srebro, Śląsk, Tarnowskie Góry, kopalnia srebra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz