12 grudnia 2015

Być jak Sherlock Holmes

W sobotę 12. grudnia 2016 roku na Uniwersytecie Dziecięcym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyły się warsztaty kryminalistyczne z panią profesor Jolantą Wąs-Gubałą.

Pani profesor opowiadała małym studentom Uniwersytetu Dziecięcego kim jest detektyw i czym się zajmuje. Dzieci dowiedziały się, że przestępcy zostawiają ślady w postaci odcisków palców, które układają się aż na 4 sposoby.

Potem młodzi detektywi zaopatrzeni w lupy udali się w podróż do świata kryminalistyki, a zaczęli ją od zbadania własnych odcisków palców, co było zajęciem wielce fascynującym, a potem zbadali odciski palców na przedmiotach, które pani profesor uprzednio posypała proszkiem daktyloskopijnym.

Dzieci rysowały również portret pamięciowy, co poszło im bardzo sprawnie. Dowiedziały się, że złodzieje kradną nie tylko samochody, rowery czy portfele, ale także dane i pieniądze z komputera, a wtedy nazywani są cyberprzestępcami.

Kolejnym punktem warsztatów było odróżnianie fałszywych banknotów od prawdziwych, co również poszło dzieciakom bardzo sprawnie. Zaangażowanie dzieci na warsztatach było bardzo budujące, a odkrywanie świata przez szkło lupy wyraźnie sprawiało im wielką frajdę.

 Recenzja również na: www.czasdzieci.pl

6 grudnia 2015

Premiera "Trzech Świnek" w Teatrze Groteska

Jak to jest być dorosłym? Czy można się do tego przygotować?
Czy życie dorosłego jest łatwe czy trudne? Takie pytania stanęły przed widzami przedstawienia "Trzy Świnki" w Teatrze Groteska.

W sobotę 5. grudnia 2015 roku odbyła się premiera spektaklu "Trzy Świnki" w Teatrze Groteska. Mali widzowie wraz z opiekunami tłumnie zjawili się w "Grotesce", aby obejrzeć opowieść o trzech sympatycznych świnkach i ich zmaganiach ze światem dorosłych. 

Spektakl pokazuje dzieciom, że świat dorosłych jest czasem trudny, czasem niebezpieczny, a dorosłość to przede wszystkim odpowiedzialność. Uczy, że pierwsze dorosłe wybory są ważne i niełatwe, że nic nie dzieje się bez przyczyny i jako dorośli ponosimy konsekwencje każdego swojego wyboru.

"Trzy Świnki" są świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Aktorzy wchodzą w interakcję z publicznością i wciągają ją do zabawy. Widzowie przeżywają momenty smutku, ale też i wielkiej radości. Dla takich emocji warto opuścić domowe pielesze i udać się do świata bajki :)

Recenzja również na: www.czasdzieci.pl

Lukrowanie pierniczków w Atelier

Święta tuż tuż, więc najwyższy czas na pierniczkowe warsztaty!

6. grudnia, w niedzielę, zamiast czekać na Świętego Mikołaja, wybraliśmy się z Igorem do "Atelier" na krakowskim Kazimierzu, aby nauczyć się sztuki lukrowania pierniczków.

Właściciele tego uroczego miejsca przygotowali gigantyczną wręcz ilość cudownie pachnących pierniczków, które upiekli specjalnie na warsztaty dla dzieci. Oprócz tego przygotowali kolorowy lukier, posypki i cukierki do ozdabiania.

Od kształtów i kolorów kręciło się w głowie. Wspólnie stworzyliśmy słodkie dzieła sztuki, a pomysłów i technik ozdabiania było bez liku. Zabawa była przednia! Zresztą obejrzyjcie koniecznie nasze prace.

Jednak tego dnia Święty Mikołaj nas odnalazł, bo pojawił się w Atelier rozdając słodycze wszystkim małym i dużym cukiernikom.

Recenzja również na: www.czasdzieci.pl

29 listopada 2015

Piękno ręcznie malowanych bombek

Na Rynku Głównym w Krakowie właśnie rozpoczął się Kiermasz Bożonarodzeniowy, więc nie było w tym nic dziwnego, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało w ostatnią listopadową niedzielę rodzinne warsztaty pt.: "Świat szklanej wydmuszki".

Warsztaty odbywały się w Pałacu Krzysztofory i prowadziły je panie z krakowskiej pracowni i galerii ozdób Calik. Zajęcia zaczęły się od wyświetlenia filmu, na którym dowiedzieliśmy się jak powstają bombki choinkowe i jak ciężką i drobiazgową pracą jest przygotowanie pojedynczego okazu.

Na stole w sali warsztatowej można było zobaczyć dokładnie taką samą bombkę, którą ozdabiała malarka w filmie oraz formy do ozdób i urządzenie do formowania bombek. Po filmie dzieci i opiekunowie z niecierpliwością przystąpili do dekorowania najpierw bombek styropianowych, a na końcu najprawdziwszych szklanych okazów.

Do wykorzystania mieliśmy farby akrylowe, brokat, pisaki, a ograniczała nas tylko nasza wyobraźnia. Każdy stosował inną technikę ozdabiania, od najbardziej ascetycznych po zwariowane kolorystycznie i fakturowo.

Po ozdobieniu i wysuszeniu swoich prac wszyscy uczestnicy zabrali swoje arcydzieła do domu. Bombki moje i mojego syna z pewnością zawisną na tegorocznej choince :)

Recenzja również na: www.czasdzieci.pl

28 listopada 2015

Muzycznie i magicznie w Operze Krakowskiej

Jeśli chcecie, aby Wasze dzieci niebanalnie spędziły czas, koniecznie zabierzcie je na spektakl "Muzyka i Magia" w Operze Krakowskiej. 

Przedstawienie wystawiane jest na Dużej Scenie, z udziałem orkiestry Opery Krakowskiej, więc jest to jego wartość dodana, ponieważ dzieci oglądają go w tej samej sali, w której wystawiane są wielkie opery jak: "Straszny Dwór", "Carmen" czy "Madame Butterfly".

"Muzyka i magia" jest fantastyczną podróżą w krainę baśni przy dźwiękach muzyki. Dzieci spotykają dobrze im znane postacie z baśni o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku i Królewnie Śnieżce, nierzadko pokazane w nietypowy, humorystyczny sposób. Poznają dwie ekspresyjne siostry Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, który występuje w czerwonym kimonie i stosuje sztuki walki, których nauczyła ją babcia, a Królewna Śnieżka zaprasza młodych widzów na scenę, aby z nią zatańczyły jako 7 krasnoludków.

Spektakl obfituje w feerię świateł, różne efekty dźwiękowe zaprezentowane przez orkiestrę: odgłos burzy, wiatru, oceanu i sporo efektów specjalnych - w końcu magia to nie puste słowo w nazwie spektaklu. 
"Muzyka i magia" jest świetnym rodzinnym spektaklem, na którym nie tylko dzieci mają dobrą zabawę, ale dorośli również. Poza tym zabarwiony jest dużą dawką dobrego humoru, dlatego nic dziwnego, że wszyscy wychodzą z opery  z uśmiechami na twarzy.

Recenzja również na: www.czasdzieci.pl

22 listopada 2015

"Profesor Wiolinek" w Operze Krakowskiej

Jak zainteresować dzieci baletem i zachęcić do odwiedzania opery? Opera Krakowska doskonale wie jak!

fot. Opera Krakowska
W niedzielny poranek 22. listopada Opera Krakowska przygotowała spektakl dla dzieci pt.: "Profesor Wiolinek i zaczarowany niedźwiedź". Był to jeden z serii spektakli dla dzieci, w kórym sympatyczny i energiczny Profesor Wiolinek podróżuje muzycznie po świecie.

Tuż przed spektaklem, przed wejściem na Scenę Kameralną stało kilkadziesiąt odświętnie ubranych dzieci i niecierpliwie czekało na wejście. Spektakl rozpoczął się punktualnie. Dzieci poznały uroczego Profesora Wiolinka i jego towarzysza - Ducha Angusa, którzy byli przewodnikami po krainie muzyki i baletu.

Dzieci poznały moskiewski Teatr Bolszoj, który wystawia przedstawienia operowe i baletowe. Poznały takie nazwy rosyjskich baletów jak: "Śpiąca Królewna", "Dziadek do orzechów" czy "Jezioro Łabędzie" oraz rosyjskich kompozytorów muzyki do baletów: Piotra Czajkowskiego, Igora Prokofiewa i Igora Strawińskiego . Dowiedziały się również, że my, Polacy możemy także poszczycić się kompozytorem baletów dla dzieci - Bogdanem Pawłowskim, który skomponował muzykę do baletów: " Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków" oraz "Kot w butach".
Podczas spektaklu dzieci miały możliwość obcowania z muzyką z różnych baletów, oglądać cudowną grę świateł i zaskakującą animację. Twórcy spektaklu przygotowali dla dzieci wiele niespodzianek. Pojawiły się zagadki związane z nazwami baletów, animacje z Kotem w butach, a ochotnicy śpiewali na scenie swoje piosenki.

Spektakl dostarczył dzieciom masę radości. Aktorzy stanęli na wysokości zadania, a uczennice Studia Baletowego Opery Krakowskiej pięknie zatańczyły tradycyjny taniec rosyjski w strojach ludowych.

Oglądając spektakl o Profesorze Wiolinku dzieci bardzo aktywnie spędziły czas. Warto obejrzeć też inne spektakle z serii o Profesorze, podczas których Opera Krakowska skutecznie zaraża dzieci miłością do muzyki i tańca.

Recenzja również na: www.czasdzieci.pl

15 listopada 2015

Warsztaty dziennikarskie w Centrum Jana Pawła II

TVP Kraków, Siemion, KrakówCzy Centrum Jana Pawła II kojarzy się Wam z zajęciami dla dzieci? Mnie dotychczas nie, dlatego z czystej ciekawości wybrałam się wraz z synem na warsztaty dziennikarskie z panią Magdaleną Siemion, dziennikarką znaną m.in. z Telewizji Kraków. Warsztaty organizował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w ramach "Akademii Rodzinnej".


Podczas bardzo aktywnych zajęć dzieci wcielały się w rolę dziennikarzy i sprawnie przeprowadzały wywiady ze swoimi kolegami, którzy z kolei odgrywali role m.in. Roberta Lewandowskiego czy Roberta Kubicy. Dzieci oswajały się z mikrofonem i kamerą wielokrotnie podczas zajęć.

Na zajęciach dzieci mogły się dowiedzieć jak pracują dziennikarze, czym są takie pojęcia jak news, body, lead, a także uczyły się same przygotować newsa. Oprócz tego wypisywały cechy dobrego dziennikarza.


W czasie, gdy dzieci zmagały się z tematem pracy dziennikarza, ich młodsi koledzy i koleżanki miały za zadanie narysować postać dziennikarza, co szło im bardzo dobrze. Nie myślcie jednak, że w czasie, gdy dzieci dobrze się bawiły, ich rodzice nudzili się czekając na pociechy na korytarzu. Absolutnie nie. Dla rodziców Instytut przygotował spotkanie z policjantem, który prowadził zajęcia z podstaw bezpiecznego korzystania z internetu.

Sądząc po aktywności w trakcie i uśmiechach po zajęciach, warsztaty w Instytucie dla wszystkich były bardzo wartościowe. Wszystkie dzieci dostały od Pani Magdaleny Siemion pamiątkowe certyfikaty. Polecam uwadze inne organizowane przez Instytut zajęcia dla dzieci.

Recenzja również na: www.czasdzieci.pl