13 listopada 2017

Erich Kästner „Emil i detektywi”- recenzja

kultowa książka niemieckiego pisarzaPrawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – tak mówi stare powiedzenie. Prawdziwy przyjaciel to skarb – podpowiada nam inne. Przyjaźń to wielki dar, bo przyjaciel zrobi dla swojego przyjaciela wszystko.


Książka Ericha Kästnera „Emil i detektywi” jest prawdziwym studium przyjaźni. Jest to niepozbawiona humoru opowieść o miłości, przyjaźni i lojalności. Pogodna, pełna pozytywnej energii książka dostarcza nam wielu emocji i trzyma nas w napięciu od pierwszych linijek tekstu. Jest barwną i ciekawą opowieścią o przygodach detektywistycznych kilku chłopaków, którzy postanawiają pomóc okradzionemu, dopiero co poznanemu chłopcu. Czytelnika zadziwia ich bezinteresowna pomoc i odwaga.

Emila i detektywów” czyta się szybko i lekko. Zupełnie nie czujemy, że jest to książka z 1928 roku. Język jest prosty i zrozumiały dla dzieci. Opowiadaną historię ubarwiają wątki humorystyczne. Wzrusza nas wyjątkowa więź syna i matki, jak też wielkie serce głównego bohatera.

Wyjątkowa treść wymaga wyjątkowej oprawy graficznej. Nie bez powodu zaszczyt ten przypadł w udziale Joannie Rusinek, znanej ilustratorce książek dla dzieci i graficzce. Oglądanie jej ilustracji w książce Ericha Kästnera jest prawdziwą przyjemnością.

Emil i detektywi” jest doskonałą książką do samodzielnego czytania przez dziecko, ale też do czytania z rodzicami. Zawiera uniwersalne i ponadczasowe treści. Podkreśla jak ważna jest przyjaźń, bo z przyjaciółmi wszystko się udaje! 

Recenzja również na: www.miastodzieci.pl

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawa pozycja, niestety w moim najbliższym otoczeniu nie ma osób, którym mogłabym ją polecić ;<

    OdpowiedzUsuń
  2. książka się cudownie zapowiada :D bardzo trudno w kilku słowach wytłumaczyć dziecku co to przyjaźń czy lojalność. A książka świetnie się do tego nadaje :) i jeszcze wydana 1928 roku :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyjaźń - ponadczasowy motyw <3

    OdpowiedzUsuń