17 kwietnia 2018

Marcin Przewoźniak „Szybka historia samochodu”


książka, auto, samochód, motoryzacja, historia motoryzacji

Samochód. Jeździdło, które od początku swojego powstania wzbudza emocje, ale nie wyobrażamy sobie, jak wielkie emocje samochód wzbudzał wtedy, kiedy powstał.



Pierwsze konstrukcje przerażały. Diabelska machina dyszała, syczała, prychała i hałasowała. Radziła sobie bez konia i już samo to wywoływało skrajne emocje. Pierwsi automobiliści byli postrzegani jako skrajni szaleńcy.

Książka Marcina Przewoźniaka „Szybka historia samochodu” w interesujący sposób przedstawia historię motoryzacji od samego początku. Ba! Autor sięga nawet do Biblii! Z książki dowiemy się skąd się wzięła nazwa „auto” i „samochód”, a nawet, kiedy zorganizowano pierwsze rajdy samochodowe. Przeczytamy o tym, kiedy powstały przepisy drogowe i znajdziemy informacje na temat konstruktorów samochodów. Sporo ciekawostek, dużo zdjęć i rysunków, a także humoru. Książka zaspokaja najbardziej wybrednego czytelnika i nie ma znaczenia czy jest on chłopcem czy dziewczynką. To książka dla każdego ciekawego czytelnika.

W książce zawarty jest interesujący wątek kobiecy. Tak drodzy panowie, gdyby nie dzielna pani Benz, to jej mąż nie uruchomiłby produkcji samochodu, a idąc dalej nie rozbijalibyście się dzisiaj Mercedesami. Z resztą nazwa samochodu jest imieniem córki pioniera automobilizmu Mercedes Jellinek. Jak widać, kobiety miały swój niekwestionowany udział w rozwoju motoryzacji.

Samochód jest bohaterem książki, ale autor porusza mnóstwo tematów około motoryzacyjnych. Można się dowiedzieć wielu zaskakujących rzeczy. Dużo historii, sporo ciekawostek. Samochód to bardzo ciekawy wynalazek.


Recenzja również na: www.miastodzieci.pl

1 komentarz:

  1. Kiedyś czytałem podobną publikację o historii samochodów. Bardzo ciekawe jest to w jaki sposób powstało pierwsze auto i od czego wszystko się zaczęło. To, że dziś możemy jeździć jak dobrze wyposażonymi samochodami jest efektem ciężkiej pracy wielu ludzi. Warto docenić tych, którzy byli prekursorami i wynalazcami takich rozwiązań. Jeśli ktoś interesuje się tematem, wie o kim mówię :)

    OdpowiedzUsuń