10 grudnia 2016

Eline Snel „Uważność i spokój żabki” - recenzja

książka, poradnik, mindfulnessWspółcześnie, każdy człowiek ma mniejsze, bądź większe problemy ze skupieniem uwagi. Za rozkojarzenie i brak koncentracji odpowiedzialne jest m.in. tempo życia. Najbardziej narażone na rozproszenie są dzieci, ale na całe szczęście można im pomóc, a wzorować powinny się na poczciwej żabie.


W dzisiejszych czasach uważność jest bardzo istotna, ponieważ wszyscy jesteśmy narażeni na szereg bodźców zewnętrznych. Uważność to po prostu bycie obecnym w danej chwili.

O technikach treningu uważności traktuje książka Eline Snel „Uważność i spokój żabki”. Dlaczego żabki? To proste. Czy widzieliście kiedyś jak zachowuje się żaba siedząca na brzegu stawu? Wydaje się być nieruchoma, jakby nieco senna, całkiem jakby zamarła, a tak naprawdę jest w pełni skupiona i gdy tylko pojawi się obok jakiś owad, w mgnieniu oka go pożera.

Eline Snel, autorka kiążki „Uważność i spokój żabki” jest holenderską terapeutką, autorką Akademii Nauczania Uważności oraz trenerką mindfulness i medytacji. Napisała tę książkę, ponieważ jako wieloletnia terapeutka pracująca z dziećmi wie, jak ważna jest koncentracja, a ćwiczenia opracowane przez nią pomagają przeciwdziałać „zmorom” naszych czasów, czyli niskiej samoocenie, niepokojowi, wypaleniu, a nawet depresji.

Książka zawiera krótkie i łatwe do wykonania ćwiczenia uważności skierowane do dzieci od 5 do 12 lat oraz ich rodziców. Zarówno książka, jak i ćwiczenia na płycie CD dostarczą wiedzy na temat metod poprawy uważności oraz pozwolą dzieciom poprawić koncentrację, uporządkować gonitwę myśli, rozumieć i odczuwać w ciele swoje emocje. Dzieci będą w stanie poradzić sobie z kłopotami ze snem, z tzw. złymi myślami oraz ze sprostaniem ogromnym wymaganiom stawianym im przez rodziców i nauczycieli, a także z małą wiarą w siebie i własne siły.

Ćwiczenia zawarte w książce umożliwią naukę świadomego oddechu, który jest bardzo ważny, aby zrelaksować się, uspokoić w nerwowej sytuacji oraz nauczą dzieci, jak radzić sobie z gniewem i odrzucić natrętne myśli, które powodują, że się martwimy, najczęściej „na zapas”.

Zatem podsumowując, ćwiczmy i bądźmy uważni jak żaba!

Recenzja również na: www.miastodzieci.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz